august 10, 2018

Arenenud kapitalismi ajajärk


Oops. Natuke valesti sai, aga mis teha, vanainimese mälu. Tahtsin pilti arenenud kapitalismi ajajärgust, aga ei leidnud ja pasteerisin siia tüüpilise lapsepõlve pildi arenenud sotsialismist.
Ema mul korrektse raamatukoguhoidjana pidi neid asju seal kusagil esireas hoidma.
Keegi neid jamasid küll ei laenutanud, kui aga vanapaberi kogumise hooaeg käes, sai minu pioneerirühm alati võidu. Näiteks nii, et mõnest koondatavast pisiraamatukogust läksid lendu suure juhi ja õpetaja teosed, kaaned eemaldatud. Tõsi, läks ka muud huvitavat, näiteks Balzac-igi.
Ühe Balsaci koondteoste rea ma ise päästsin ja hoidsin neid asju kusagil keldris. Siis sai villand, ruumi oli vaja ja aega, et seda huvitavat varakapitalistlikku ajajärku inimliku komöödia vaatepunktist lugeda, ei ole ja ei tule ka.
Kuidagi tuttav aga tuleb ette. Selline täiesti jabur jahumine, isegi jaburam, kui vahest Stalini ajal,
kus kedagi enam mingi loogika, mingi põhjendamine, mingisugune maailmavaade eriti ei huvita.
Blah blah blah aetakse igasugust jama suust välja.
Rakett lendas "keegi ei tea kuhu" - tore.
Milline leidlikkus pärast mõnigast mõttemõlgutust on hõisata, et ... ...  
See on ju tore, eriti heidutuse seisukohast! 
Hurraa, seltsimehed, aga isegi arenenud sotsialismi ajajärgul olid propagandistid natukenegi intelligentsemad ja sellist jama ei ajanud suust välja. Tasemevahe on tänapäeva kahjuks!
Ja noorus kõnnib, nina nutifonides, neid ka ei koti eriti - meenutan võrdluseks ennastki tol ajajärgul.
Siis nutifone ei olnud, aga tegelesin teiste asjadega, näiteks matemaatikaga. 
Noh, olid jah, mingid koondused, kaelarätid, blah blah blah, aga ega eriti ei kottinud.
Funktsionäärid või seesugusteks pürgijad aga pidid sellist jama ajama ja ajasidki. 
Tasuks said igusugu soodustusi ehk ja tegid karjääri, mis lõpuks fikseerus mõneks ettevõtja varaks, kui ülemineku aeg saabus ...
Nüüd on aga varakapitalistliku teatud vabaduse juurde (mis oli ja on ka jõhker vabadus - võid küll lõugu lõksutada, aga head elu see ikkagi ei too) tekkinud "arenenud" momendid:
Meie toredad "meediahiiud" on äkitselt muutunud täpselt sarnaseks meie armastatud NSVL meediahiidudega koos tsensorite ja muu säärasega. Kõik see kõnepruuk ja mõttelaad on nagu lapsepõlvest võetud. Ei räägi õiget juttu - viskame parteist / praegu siis sotsiaalmeediast välja.
Võiks veel edasi võrrelda, sest mitmes muus mõttes me ei ole isegi saanud hakata nautima "arenenud" kapitalismi vilju, meil on tegelikult süntees kauboikapitalismist ja sellest, et selle kõige juurde määritakse pähe "arenenud" kapitalismi kombeid. Ei ühte ega teist. Ühelt poolt võta ja loe
"Vaeste patuste alevit", kui tahad midagi näha hetke olust Eestis, teiselt poolt aja veel hullemat jama suust välja või kuula seda mujalt, kui arenenud sotsialismi ajal üldse oligi.
ja nii edasi ja nii edasi põuases, kuumas Tartus.
ja kõud endiselt ei kusagil - vt. minu eelmist lugu!
Võimsamini puhke maru, võib ju manada.
Abi sellest ei paista tulevat ....