september 03, 2007

Püthagorase teoreem: see on imelihtne!


Kooliaasta algus puhul saagu avaldatuks üks sirgeldis, mis peaks tõestama Püthagorase teoreemi.
Tehtud on see ühe huvitava vidinaga - on selline digitahvel, mis USB kaudu ühendatud arvutiga. Matemaatikutele peaks sarnane vidin kõige enam sobima, sest mingi tõestuse või huvipakkuva asja arvutisse saamiseks peab tavaliselt hirmsat moodi vaeva nägema mingite Cad-de või muude sääraste koledustega. Tavaliselt ei tasu see seda vaevanägemist ära, kui just mingit Nobeli mõtet ei ole taga. Selle tahvli abil aga sirgeldad oma mõtted (või kopeeritud mõtted ) kiirelt üles ja paned joonisena välja.
Vabandused sirgeldise viletsa kvaliteedi pärast, kuid ma pole iialgi osanud paremaid jooniseid teha. Kes rohkem Pütagoorase teoreemi tõestusi tahab, tippigu guuglisse Allar Veelmaa ning Pythagoras ...
Eks ma üritan kunagi tulevikus jõudu mööda oma 6 klassis tehtud "avastust" visualiseerida: nimelt avastasin, et kui lisada a2 + b2 -le liige -2abcosY, siis kehtib lause suvalise kolmnurga kohta. Kahjuks selgus, et see avastus oli juba enne mind tehtud ja vist juba vanadel babüloonlastel kasutusel. Sellest hoolimata olen selle peale tänini uhke.

2 Comments:

Blogger jahutaja said...

Vat vahva. Mõnda aega tagasi üritasin oma sõbrale tõestada, kuidas arv astmel null on üks. Sain aru, et matemaatilised põhitõed on enamusele (kaasaarvatud ka mulle endale) teinekord ikka väga abstraktsel moel koolis pähe tuubitud ja sellised tõestusmeetoditega mängud teinekord väga tervistavad ja teritavad.

september 06, 2007 1:14 PM  
Anonymous Anonüümne said...

palun täpsustada digitahvli osa - kust saab ja palju maksab?

oktoober 02, 2007 1:11 PM  

Postita kommentaar

<< Home