aprill 01, 2009

Superlennuk
Märtsikuine Geo üllatab toreda ja lihtsalt teostatava lennuki kirjeldusega, mida iga kontorirott võiks ülemustest vabadel hetkedel valmistada (materjali taaskasutus!).
Vaja on A4 (veel parem, kui A3, tippjuhtidele sobiks A2 ) formaadis paberilehte (mingit ebaolulist mula täis prinditud, minu juhul vbs programm, mis ei käinud) ning head tahet ning muidugi GEO märtsikuu numbrit.
Neile, kellel ei ole, lugegu seda minu blogi ülaltoodud pildi pealt, avaldatud Geo lahkel loal. Selle pildi võiks alla laadida ja suurendada, et paremini näha.
Kuid edasi lugege ikka ajakirjast, seal on veel palju huvitavat juttu sellest, mida võib saavutada paberilehe voltimisel. Selle kunsti nimi on origami ja selle peensusteni ma ei küüni.
Kes aga on huvilised, lingikogud siia või viitamised oma lingikogudele on hästi teretulnud, sest eesti keeles väga palju paberlennukeist ja origamist juttu ei ole olnud, vähemalt esimesel vaatlusel.

Nüüd sellest, millest natukene tean: miks see paberilennuk õhus püsib.
Püsib ta õhus väga lihtsa asja tõttu: Bernoulli seaduse mõjul ja sobiva tiivaprofiili ning kaldenurga korral liigub õhk tiiva kohal kiiremini kui tiiva all. Sellest järelduvalt on õhurõhk, mida tiivale avaldatakse, ülal väiksem kui all ja nii tekib tõstejõud.
Täpsemad rehkendused kuulugu aerodünaamikutele, meie, praktikute-kontorirottide osaks jäägu katsetamiste rõõm...

Maailmarekordeid sellesama GEO järgi on praegu järgmised:
Pikim lend paberlennukil, mis maailmas teostatud: Tony Felch, 58,82 m.
Kestvuslend: Ken Blackburn - 27.6 sekundit.
Paberlennukeid lennutatakse muuseas ka Eestis, seda mõnes koolis koguni direktori mahitusel. Konkreetselt käib jutt KARLOVA koolist, kus sageli koolivahetundidel koguni õpetajad paberlennukeid lennutavad.
vt.
http://www.opleht.ee/Arhiiv/2006/28.04.06/elu/koik.shtml
Ärge siiski seda tehke nii, et keegi viga saab, PM online hoiatab:
"Paberlennuk vigastas õpetajat:"
http://www.postimees.ee/091204/online_uudised/152222.php
(see lennuk, mis ülal toodud, on üsna lame ja ei vigasta õpetajaid loodetavasti nii palju).

Keda huvitavad parimad paberlelnukid, kui Geos väljapakutud, vaadaku seda linki:
http://www.zurqui.co.cr/crinfocus/paper/air-bld1.html

....

Ilusat kevadet kõigile!

Sildid: , ,