veebruar 24, 2010

Kuhu küll kõik mehed jäid?Kuhu küll kõik mehed jäid,

mis on neist nüüd saanud?

Kuhu küll kõik mehed jäid?


Kaob kiirelt aeg...


Kuhu küll kõik mehed jäid?


Sõtta läksid püstipäi.


Mil' ükskord mõistad sa?


Mil' ükskord mõistad sa!


Möödunud sajand vapustas maailma kahe ilmasõja ja lõputute vähemate sõdimistega, mis ei ole praegugi otsa saanud. Ühte rahuoperatsiooni viiakse läbi praegu, olümpiaajal, Afganistanis.

Peale suurte ja väikeste maailmasõdade, mis pididki aset leidma, mis pididki olema lihtsa igapäevase päevapoliitika ja diplomaatiliste jagelemise jätk, toimusid ja toimuvad väiksemad lõputud propaganda- ja turusõjad.

Suurte ja väikeste sõdade sõnavara on aga praegugi halvanud meie kõigi mõtlemisvõime.

Igapäevane sõda ja sealt laenatud ja aretatud terminid käibivad igal tasandil, turul, poes, voodis, avalikus arutelus.

Kusagil Läänes, degenereeruva postsotsialismi all, ekisteerivat veel patsifism.

Meile näidatakse nagu kunagi nõukogude ajalgi näidati, manduva Lääne tunnusena rahuvõitlejaid ja loomakaitsjaid nagu hirmutavat eeskuju. Näete, kuhu ollakse omadega jõudnud!

Tark eestlane nii halvasti ei toimi. Tark eestlane nii ei tee, ei mässa, ei nõua, vaid teeb kuulekalt mis meie tark ülikkond käsib ning veel enam, ülistab oma ahelaid!

Vaid ahelate läbi saab tunnetada vabadust, mis ongi paratamatus.

Lihtne on olla lakei. Lihtne on olla tark. Liiga lihtne.

Vahel tunneb aga eestlaste ülikkond seletamatut puudust triumfide järele. Kuna meile suured sõjad ei saagi jõukohased olla, siis toimuvad pidevalt väiksed sõjad, mida saab alati kuulutada võidukateks.

Sellised väiksed tormid teeklaasides toimuvad ka meie EV sünnipäeva eel ja järel. Enam ei häbeneta sõdida tähtpäevade ja olümpiate aegadel, pigem otsitakse mõni sõjakirves jälle välja.

Läbirääkimiste asemel tuleb tingimata paugutada püsse. Poliitika ongi sõja lõputu jätkamine.

Peale püssipaugutamist aga peab tähistama triumfe, see on elementaarne.

Ülikuid ei häiri veel eriti, et selliste triumfikäikude vastu siin ja seal seltskonnas on kujunenud allergia ja võib-olla oleks aeg peale triumfikäikude mõtelda ka leiva peale, tsirkusest üksi jääb väheks.

Mässu ju ei ole veel. Mis veel imelikum, see inimene tänavalt paistab tões ja vaimus arvavat, et tordi kogus mässust kasvama ei hakka ja temal selle torditüki manu niikuinii asja ei ole.

Et las mugivad seda torti rahulikult kogulased ja teised seal mäel omavahel isekeskis ja las nad seal kiidavad tarku inimesi tänavalt, praegu töötuid, kes torti küll ei saa. Aga söögu siis saiagi, see on ju ometi lubatud!

Marie Antoinette aegadel ülikud selliseid avaldusi ei saanud lubada.

Propagandasõja käigus kleebiti küll Prantsuse kuningannale see lause külge, kuid tegelikult oli see vaid valgustaja Rousseau looming. Pea loovutas selle eest aga kuninganna.

Praegu on teised ajad. Eesti ülikkkond siin ja Tais peab võimalikuks laiamist tasemel, mis kaugelt ületab Prantsuse aadlike väljaütlemised.

Kuhu aga siis need mehed on jäänud?

Vastuseks piisaks, kui uurida statistikat, aga ka kommentaarisadu mõne artikli järel, mis arutab meie rahvuskaaslaste elu välismaal. Terve mõistuse ja tahte triumfikäikudest hoolimata siin, meie maal, tikub ninaesine lahjaks jääma. Koolitagu ennast palju tahavad, saia sellest koolitusest ei küpseta!

Ja siis võetakse ette ja minnakse ära, vahel terve perega. Paljudel neist läheb seal päris hästi, kuidas ka ei sõnuta neid minejaid ära siinpool. Tõenäolisest kadedusest.

Mis veel imelik, peamisena sealolijate argumentidest kerkib ikka ja jälle pinnale sealne parem sotsiaalne kliima. Isegi immigrantidesse suhtutakse mujal paremini, kui meie suhtume siin oma kaasmaalastesse!

Peale selle, et me oleme lihtsalt väiksed ja vaesed, oleme seda ka vaimult, suhtumiselt kaasinimestesse ja seda on igal minejal lihtne tunnetada!

Ka siin on morn statistika halastamatu. Eile oli Harjumaal 50 avariid. Muid maid ei mainitud. Talv on siin kestnud juba kolm kuud ja kanged eesti mehed ja naised ei ole ikkagi libedaga liiklemist ära õppinud, vaid ajavad teel oma õigust (ja tõde) taga!

Sõitke tänaval 50 km. / h, linnas ja vaadake mis juhtuma hakkab, kuidas teist ajavad mööda vasakult ja paremalt kõikvõimalikud moolokid. Kõigil on kuhugi kole kiire. Kas Euroopa 5 kõige kiiremini hääbuva rahva sekka?

Kujutage ette - Austraalias võivat ennast koristaja tunda sama väärikalt, kui ütleme kohaliku parlamendi saadik!

Kuigi ametlik statistika suudab välismaal töötavate eestlaste arvu näidata ikka veel 20000 - 30000 piires, ei suuda seda enam siiajäänud inimeste terve mõistus. Üsna palju sõpru, sugulasi, tuttavaid on praeguseks siit ära ja ime küll, paljud ei tahagi tagasi tulla.

Äkki võiks triumfikäikude ja propagandasõdade vaheaegadel veidi tegelda ka selle probleemiga - sest varsti võib tsirkuseetendustel publikut lihtsalt liiga väheks jääda?

Vana Rooma riik selle kätte ära surigi. Kohati toodi küll teistest provintsidest mõnda tühjenevasse provintsi barbareid juurde, kuid seegi abinõu oli ajutine. Lõpuks aga tuldi kutsumatagi.

Eesti ei ole ka kahjuks see koht, kuhu meeleldi tullakse, vaid esialgu koht, kust meeleldi minnakse.


2 Comments:

Anonymous Anonüümne said...

Mehed? Mehed ei lähe jäädavalt kuskile... Naised on need, kes läinud ja lähevad jäädavalt.

Kui mees ka töötab välismaal, siis kui ta on vaba ja vallaline, töötab selle nimel, et palju raha saada, uus autu osta, aga seejärel selle autu abil Eestist naine võtta... või vähemalt loodab sellele... seni kuni on veel võtta... Kui on pereinimesest mees, siis töötab välismaal, aga raha saadab suuresti oma Eestis olevale perele.

Aga naised... nemad lähevad ja jäädavalt! St. minnakse, otsitakse välismaa mees, tehakse laps(ed) kah kähku valmis ja siis enam tagasitulemist ei ole.

Naiste väljaränne on probleem, sest täna toimub seesama asi terve Eesti ulatuses, mis varasemad paarsada aastat on toimunud maa-linn suhtes. Eriti viimastel aastakümnetel asusid just naised linnadesse, mehed jäid maale alles ja nii ongi tekkinud need "depressiivsed väikelinnad", millest jutt laulus. Naised on suurlinnades... Aga praegu jääb naistele ka Eesti "suurlinnadest" väheks ja minnakse massiliselt välismaale.

Minu tutvusringkonnas enam-vähem mulle sobilikus eas naised on kas juba pereinimesed VÕI ei lase ühtki Eesti meest endale ligi, otsides aktiivselt välismaalt meest...

Niet mehed jäävad alles... mehed ei ole nii edasipürgivad. Oleme rohkem kodumaa hoidjad.

veebruar 24, 2010 4:34 PM  
Blogger Sekeldaja said...

Eks ma pidasingi silma mõlemat sugu. Aga meeste minek siiski on määravam, sest nemad ehitavad maad. Naisi on alati läinud ja neid on tagasi varastatud võõrastest hõimudest. Näiteks meie Allar tõi siia Anna ja näe, mis juhtus iluuisutamisega!

Jutu esimene poolt osalt oli inspireeritud härra Vahtre artiklist delfis küsimusega,
"Kuhu kõik see klassiviha on jäänud.", kuid mitte ainult.

Kummaliselt abitu tekstike, mis püüaks nagu polemiseerida Märt Väljataga sotsialistide kriisi käsitleva ülevaateartikliga.
Viimane ei olnud ette nähtud sellises stiilis polemiseerimiseks ja kui juba polemiseerida, siis kogu sotsialistide rindega Euroopas, millest artiklis oli juttu ning kui juba seda teha, siis paluks ilmutada natukenegi diskussioonikultuuri algmeid.
Aga see, et teemast mööda räägiti, ei häirinud Vahtret sugugi ja Väljatagast pidi enne tema purustamiseks looma sobiva õlgkuju, mida siis hea oleks peksta, unustades täiesti originaali rõhuasetused ja probleemid. Väga Leninlik-Engelslik lähenemine!
See ei seganud seda lauspropagandistlikku teksti teatud konservatiividel taevani ülistamast.
Mina ei näe põhjust sellega muus mõttes pikemalt tegeleda, kui selle tordimotiivi mõttes. et tordi juurde lihtsurelikel asja niikuinii ei ole ja nii peabki üks õige eesti mees omale habemesse ümisema, kui talle jälle kusagil kinga antakse.
Ega tahte triumfidega rohkem mõtet tegelda ei ole.
Kogu meie rahvuslus on õigupoolest mandunud äärmiselt abituks ja mõttevaeseks marssimiseks mingite võrdlemisi labaste loosungite all ja imelik on, et selles marsis osalevad inimesed, kes võiksid suuta formuleerida liikumisele natukene mõistlikumaid lähtekohti.
Rahvuslus kui koht, kus naaber naabriga vastamisi vannuvad, on loodusõnnetus ja selline see meie rahvuslus hetkel on.

veebruar 24, 2010 7:13 PM  

Postita kommentaar

<< Home