veebruar 29, 2020

Vaenlane lävepakulMinu Dekameron jätkub.
Ülal on "C # minoor PRELÜÜDI"  parim esitus.
Kissiniga sageli nii ongi.

Täna, laupäeva hommikul 29.02.2020, liigkuupäeval, mida vaid iga nelja aasta tagant esineb,
pidasin hädatarvilikuks esitada võimaliku kriisi ulatuse hinnangud.
See ei ole professionaalne epidemioloogi hinnang, vaid füüsiku  tüüpi mõtlemisega isiku järguhinnang, mis võib-olla veenab mõnda inimest, kes usub veel arvamust, et see koroona on sisuliselt gripiga samaväärne külmetushaigus.
Alustuseks: umbes nädal tagasi koputas pandeemia uksele, selles mõttes, et tõsisem kriis käivitus Itaalias, s.t. Euroopas. Selle aruande esituse ajaks  on arvud Itaalias 889:21 ja Itaalia on hakanud mätsima, s.t. teatatakse vaid tõsiselt haigestunute arvu (kas lisanumbreid peaks korrutama suhtega 1/0,15 ehk umbes 6,7 ga alates eilsest. Ei tea)
Praegu on koroona meil lävepakul (1 nakatunu) ja üsna tõenäoline on Eestis diagnoositud patsientide arv 5-20 järgmise nädala lõpuks, määramatusega selles osas, kas on ka mõni inimene, kellele see haigestumine on lõplik. Sellised määramatused on füüsika hariduse inimese jaoks kriitilised.
Haigestumus 0 ei ole meie jaoks iial tähendanud ohu puudumist.
Pandeemia alguse parameetrite suhtes on määramatused väga suured, nii on ka sageli ka kvantfüüsikas. Kui aga koht, kus asi aset leiab, võib olla määramatu, siis impulss on vägagi määratud. Selleks võiks tinglikult võtta eksponendi, millega kroonviirus üle maailma levib ja kuigi see eksponent või levikukordaja on "vaid 2-3", on tulemiks väljaarenenud eksponentkõvera puhul palju suuremad inimkaotused.
 01.12.19 on meil teada patsient Z (nullpatsient) või vähemalt patsient Z-le küllalt lähedalolev nakatunu Wuhanis.
Detsembri kulg on olnud varjatud, 31.12.2020 avaldas üks arst maailmale, et midagi on viltu Wuhanis. Praegu on see arst surnud kroonviirusesse. Detsember mudeldab hästi ka Eesti võimalikku käitumist PRAEGU, samuti ehk Itaalia, Iraani, Lõuna Korea vastavaid käitumismustreid 2 nädalat tagasi.
Jaanuari teisel poolel sai epideemia Wuhanis täie hoo. Ka parteiliider võttis siis esmakordselt sõna.
Kiirendajateks-hooandjateks olid: detsembri hoolimatus, funktsionääride hoidumine tegutsemisest
(koha kaotuse hirm, repressioonide hirm, s.h. põhjendatud), Hiina UUE AASTA pidustused, mis ilmselt andsid lõpliku tõuke. Sellega sarnaseid eeldusi näeme me ka Eestis - reisimise piirangud praktiliselt puuduvad, karantiin puudub, kontroll lennujaamades-bussijaamades praegu puudu, inimeste informeerimine tasemel "see on tavaline gripp, ei mingit paanikat, peske käsi". Ainult viimane soovitus on relevantne. Paanika osas võiks pigem "karta kui kahetseda", ka selline vanasõna on olemas, sest tegelikult ma ei tea küll kinnitust asjaolule, kus paanika oleks olnud hullem, kui sellega kaasnev kriis. Pigem on elu hullemaks ja lõbusamaks läinud "ei mingit paanikat" ajava jaanalinnupoliitika tagajärjel, ajaloost on tuua sellele hulgaliselt näiteid. Esimene pähetulev oleks Suur Isamaasõda ja Stalini jäärapäisus hoiatuste ja luureandmete ignoreerimisel, sest ta jälgis vaid lambanahksete kasukate ostunumbreid....
Üritusi ei jää küll ükski ära. Siseminister soovitab hanerasva ja muud külmetusega kaasnevat. Tavainimesed arvavad ehk sageli, et kui pole surmatõbi, siis ......   abi ... Suure haigla ravijuhi arvates on see sebimine üle igasuguse võlli. See võlli ületamine on meil tõenäoliselt ees, võimalus sellest pääseda aheneb ja aheneb iga päevaga, iga sõnum või tegevus(etus) kahandab võimalusi.
Hea erind meedias sellele on saidid eestinen.fi ja lõunaeestlane ,muu meedia taob vaid ühte väravasse eestotsas tippspetsialistidega või vähemalt isikutega, keda meedia arvab sellisteks. Roheaktivist ilmutab minu kirjutisest laenatud motiiviga (selle pealkirja melanhoolsest irooniast ta ei olnud võimeline aru saama, nagu artikli 1. lause kinnitas, ülejäänud osa artiklist oli luku taga) artikli, kus ta (kas see ajakohatus on tahtlik künism või lihtsalt rumalus) soovitab vanavanemate lugusid hakata kirja panema ilmselt õdusatel karantiini päevadel. Ta ei adunud, et selle viiruse nakkuvus ja ohtlikkus suureneb vanusega. Ühes Hiina uuringus tuuakse välja, et viiruse ohtlikuse määra heade korrelaatide, ACE2 retseptorite arv kasvab inimese vananemisel 10 aasta jooksul 1.2 korda, mistõttu kõige ohtlikum on see viirus tõesti 70+ (10% ja enam suremus), 50-60+ jaoks on see 4-5%, nooremate jaoks on suremise % väiksem, lapsi õnneks peaaegu säästetakse (kuigi on surmajuhtumeid 17 aastaste ja nooremategi seas). Loodan, et selle 2 kuu jooksul on mõned ravivõtted, mis seda eeldatavat 2% suurust alandavad (remdesavir, C vitamiini intravenoosne manustamine 12-24g. kriitilistel juhtudel ja kasutus ka preventsioonis koos D vitamiiniga). Sõnum ettevõtjatelt ei sisenda ka optimismi. Selle asemel, et tervemõistuslikult SUNDIDA potentsiaalseid ohtlikke haigeid koju jääma, ettevõtjate liidu esindaja pigem soovitas väga tõsiselt mõelda, kas ikka jääda nohu-köhaga koju.
Ma ei saa sellest "loogikast" aru ühestki otsast vaadatuna. Kujutlegem, et te olete RIMI või mõne teise suure poeketi juht ja kujutlege ennast olukorras, kus mõni kassiir nohutab, nagu Rooma paavst praegu (jah, ta on haige, tõenäoliselt külmetus, aga ei tea ) avalikult. Ja kujutage ette, kui järgneb see, et saadakse teada, et see on kroonviirus .... See kett TÜHJENEKS, sealt ei ostaks mitte keegi mitte midagi.
Kui midagi eestlasi ühendab, siis praegu on suureks ühendajaks suur skeptitsism igasuguse viirusepaanika suhtes. Andresed ja Pearud ja Krõõdadki on äkitselt siin kõik ühel meelel, kuigi nad seda ise sageli ei tunnista ja süüdistavad vastapoolt vastupidises (EKRE levitavat paanikat, mis on otse vastupidi, EKRE on praeguseks otsustavalt oma saitidelt tsenseerinud igasugused koroona alased kirjutised.)
....
Niisiis me ei erine oluliselt Wuhanist detsembri lõpus-jaanuari alguses, või Itaaliast kaks nädalat tagasi,  kus ka epideemia on läinud "üle võlli" või Iraanist, kus asepresident on koroonas.
Wuhani epideemia ulatuse osas on muul maailmal tõsiseid kahtlusi. Kas need arvud, mida meile esitletakse, üldse vastavad tõele? Internetti on väga raske sulgeda, seetõttu levisid maailmas videod Wuhani tänavalt, kus iga teise maja ees oli pakendatud surnud inimene, kes ootas äravedu, või meeleheitlik kõne krematooriumi töötajalt, kes väitis, et 20 jaanuarist töötati 2-4 kordse koormusega.
See 2-4 kordne koormus vastaks hästi praegustele mudelandmetele.
Eestinen.fi pealt sain informatsiooni, et hiina ühes saidis "kogemata" jooksid läbi õiged arvud seisuga 01.02.2020.  Ligikaudu 25000 surnut ja 150000 haigestunut. Praegu on need hinnangulised arvud 50000 ja ? vastavalt ehk 300000. Ei tea. Need 150000 ja 300000 võiks olla tõsiselt haigestunute %, s.t. see 15% viirusesse nakatunute seast. Kompartei teab, aga ei ütle.
Samas on olemas mudel nimega "Diamond Princess", mille arvandmeid saab usaldada.
Laeval oli koos meeskonnaga 3500 inimeste. Nendest on praegu haigestunud 700 ja surnud 6.
Kriitilises või raskes seisus on 36 patsienti, s.t. 5%. nakatunutest.
Hiinlaste enda hinnangul haigestunutest 85% on suhteliselt kergemad, 14% (miks mitte 15%, sest see on äärmiselt ligikaudne) rasked. 5% on väga rasked ja sellest pool siis (49% intensiivravi saanutest) sureb.
Niisiis 5-15% on rasked juhtumid ja vajavad haiglaravi. Või rohkem. Ei tea, ei ole häid andmeid.
1% on minimaalne suremusprotsent Diamond Princess puhul ja populatsioonist haigestub kruiisilaeva mudeli kehtimisel umbes 1/5.
Väidetakse, et erinevalt mõnest linnast Diamond Princessil on viiruse levik eriti lihtne. Inimesed seal siiski isoleeritud kajutitesse, desinfektsioon ja karantiinimeetmed töötasid täistuuridel ... raske öelda.
Kui süüdlaseks on sundventilatsioon, siis nii on paljudel töökohtadel tänapäeva linnas.
Kuid pakun siiski, et tuleks arvestada minimaalselt 20% haigestumusega populatsioonist juhul, kui epideemia on võtnud täismõõtmed (Mõned epidemioloogid arvavad isegi, et 60% põevad koroona läbi...).
See annaks Wuhani 11+ miljonilise rahva kohta umbes 2 - 5 miljonit haigestunut (selline hinnang jooksis läbi, alampiiri saime siit), sellest 250000-350000 oleksid tõsiselt haiged (haiglaravi), suremus 50000 inimest.

Sama matemaatika siin Eestis annaks 10 korda väiksemad arvud. 25000-35000 vajaks haiglaravi.
 5000 lahkunut. Haiglaravi pikkus 1-2 nädalat - niisiis minimaalselt üle 100000 lisaravipäeva. Kas meil on sellist võimekust?
Meil tõenäoliselt puudub selline haiglapäevade võimekus ja neid ei ole ka haiglas millegagi abistada (hingamisaparaadid! desinfekteerimine põetajate nakkumise vältimiseks veel olulisem).
Samad probleemid oleksid ka lahkunute osas, sest see kõik toimuks 1 kuu jooksul. Väga paljud inimesed lahkuvad kodus, neile ei ole pakkuda abivahendeid, näiteks hingamisaparaate, nende põetamine suurendab viiruse levikut  ja nii edasi ja nii edasi ...
Näiteks krematooriumide koormus kasvakski 2-4 korda, nagu Wuhanis oligi, sest 5000 inimese surm tähendaks ühe kuu ulatuses 3-4 kordset suremuse tõusu, sest meie suremus aastas on 20000, kuus siis ligikaudu 2000, 5000 lisanduks kuus juurde. Rääkimata mingite matuste organiseerimisest...
Iraanis on toimumas midagi samas suurusjärgis karantiinis olevates linnades.
On aga selge, et prognoositav mudel ennustab Eesti Stalini järgse aja SUURIMAT KRIISI, sellist senini pärast 1950 pole meil olnud.
Valgus tunneli lõpus oleks aprill - mai, kus viiruse ise hakkab taanduma. Aafrikas see väga ei levi, lõunapoolkeral ka ei levi (aga turistid Egiptusest said viiruse!)  Suviti koroonaviirus (ehk, KUI) taandub. Lisavalgus oleks vaktsiin, millele jaanuaris lubati 3 kuud: veebruar, märts, aprill minimaalselt, s.t. enne maid mingeid revolutsioone ravis ja ennetuses ei tule.
Võrdluseks: Grippi haigestus Eestis möödunud hooajal umbes 45000-55000 inimest. Tõsist haiglaravi vajas 1500, s.t. 1/30 ehk umbes 3% (15 % koroonal).
Intensiivravi vajas 130, neist pooled surid, s.t. 50-60. Natuke üle 0.1% suremus, s.t. iga tuhandes nakatuja. Koroonal on suremus 20 korda kõrgem kui gripil ning nakkuvuse % täisepideemia korral võrreldes gripiga vähemalt 5 korda suurem.
Koroona ohtlikkus ületab täisepideemia korral grippi  2 järgu võrra, s.t. 100 korda. Kui siin inimesed ei märka erinevust, on nende matemaatilises hariduses pehmelt öeldes väga suured puudujäägid.
Järelikult oleks meil mille eest võidelda ja need meetmed oleksid küllaltki lihtsad, teistelt riikidelt kopeeritavad. KARANTIIN, KARANTIIN, KARANTIIN. See sõna on tulnud itaalia keelest ja tähistab 40 päeva, dekameroni aegadest siis.
Karantiin peaks olema ilmselt kohustuslik, sest meie PR kampaaniate mõjul inimesed massiliselt usuvad, et see on "nagu gripp" ja soovitusi ignoreeritakse (Muretseme veidi hanerasva ja kõik OK). Disinfektsioon. Maskid. Vitamiinid. See kõik ei ole väga keeruline, aga kindlasti piirab see vabadusi, segab äri, segab avalikke üritusi ja on üks tüütu asi kevadel läbi teha ...
Reisid jätta ära, istuda kodus. Mitte käia suurema vajaduseta väljas. Poes käia iga 3 päeva tagant.
Tööl olla äärmiselt ettevaatlik kolleegidega, kui need köhivad, loodetavasti varjates suu taskurätiga (gripp küll, aga parem karta).
Kui ise nohutate, istuge kodus ja võtke sinine leht. Ettevõtjate nuttu ära võta südamesse. Neil on alati raske. Meil ei ole kunagi probleemi, ettevõtjate probleemid on aga meie ühiskonnas maailma kõige tähtsamad. Miljardärid jäid hiljuti ei tea mitmest biljonist ilma! Nutame koos nendega!
Koroona kahtluse korral istuge 2 nädalat kodus.
Meil ilmselt puudub vahepealne etapp, mis varsti lõpeb Ameerikas ja Inglismaal ja teistes normaalsetes riikides. See poliitika seisneb selles, et iga nakatunu puhul määratakse kindlaks isikud, kellega ta suhtles ja need isoleeritakse. Üritatakse hoida ära viiruse edasist levikut ja see poliitika on olnud edukas Inglismaal, Ameerikas, Singapuris, Iisraelis... See poliitika (mida ilmselt ei viidud ellu) ei läinud läbi Itaalias. Kui aga tekivad patsiendid, kelle suhtes ei ole võimalik kindlaks teha, kus ta oma nakkuse sai, on jõutud teise faasi. USA-s oli selleks üks Californias nakatunud patsient.
Lõuna Koreas keeras asja vussi rahva suhtumine ja ususekt. Olid protestid valitsuse karantiinimeetmete vastu ja neid ignoreeriti alguses, tulemiks kiire nakatumise tõus.
Nüüd on käes aeg, kus ka Ameerikas on patsiente, kelle nakatumise viis ei ole teada.
Järgmine etapp on lihtsalt piirata inimeste liikumist, suhtlust, avalikke üritusi, üritada desinfekteerida nii palju kui võimalik levitada viirusest hoidumise reegleid ja neid järgida. Jaapanis suletakse märtsis koolid, Inglismaal, Ameerikas suletakse üksikkoole, kus on liikunud koroonakahtlusega laps...
Diamond Princes näite tõttu, isegi kui totaalne nakkunute % populatsioonist tulebki väiksem, peaks otsutavalt piirama massüritusi ala Kruiisilaev, sest ühes ruumis kokkupressitud inimeste vahel levib viirus igasugustest meetmetest hoolimata ülihästi.
Ühesõnaga, kurb kevad, kus paljudele plaanidele tuleb inimestele otsustavalt kriips tõmmata.
Oleme praegu Schrödingeri kassi staatuses. Ma ei tea, kas jumal, või kõrgem jõud või saatus otsustab mõõta meie võimekust epideemia vallas, või vastupidi säästab meid selle võimekuse mõõtmisel ja "õnnelik" määramatus jätkub.
Schrödingeir kassi saatust kirjeldav kassi lainefunktsoon on teatavasti 50% elus, 50% surnud olek, mis mõõtmisel muutub määratuseks - kass on kas elus / surnud. 
Ühesõnaga, mina näen klaasi ikkagi pooltäidetuna: on vahepealsed variandid, mis asjaolude soodsamal kulul ennustavad vähemaid ohvreid ja kergemat kulgu, näiteks ülikiirelt turule toodud vaktsiin, mingi hea ravivõte (C vitamiin??), mingid erinevused aasia - euroopa rassi levikukordajates (??) ja nii edasi. Täisepideemia variant on käivitunud ainult Wuhanis ja Iraanis. Aga Itaalia, Lõuna Korea ja võib-olla Jaapan ei ole sellest väga kaugel. Nende maade vigadest aga tuleks õppida (Itaalia arstide nakkumine teadmatuse tõttu, ohtude ignoreerimine näiteks).
Olen teinud oma hinnangu avalikult kättesaadavate andmete põhjal (Diamond Princess). Kui teatud inimestel on lisainfot, mis oluliselt muudab neid riskifaktoreid ja põhjendab hinnagu "epideemia tõenäosuse levik äärmiselt madal" andmist, siis oleks hea need faktorid avalikustada. Mina neid ei näe praegu ja ülejäänud maailm ei anna praegu selliseid hinnanguid (WHO näitena).
Aus riskianalüüs aga ei võimalda kõrvale heita kõige tõsisemaid stsenaariume epideemia kulus.

1 Comments:

Blogger TT said...

Canada vaatenurk Venemaa viirusvastastele meetoditele, mis tõenäoliselt siiski vaid aeglustavad epideemia puhkemist. Paraku demokraatlikes riikides pole selline käitumine mõeldav.
https://www.cbc.ca/news/russia-hasn-t-had-any-new-coronavirus-cases-why-is-that-1.5479374

veebruar 29, 2020 3:52 PM  

Postita kommentaar

<< Home