aprill 21, 2020

Mozarti melanhoolne polonees



Jah, lugesite õieti: üks Wolfgang Amadeus, ristitud kui Franz Xaver,
kirjutas selle geniaalse poloneesi.
Mozartil oli kuus last, aga vaid kaks poega nendest elasid täiseani.
Karl Thomas Mozart oli vanem, sündinud aastal 1784. Ka tema tegeles muusikaga ja õppis isegi mõned aastad konservatooriumis, aga tema põhitegevuseks jäi Itaalia riigiametis osalemine.
Franz Xaver sündis mõni kuu enne Mozarti surma, 26.07.1791 ja Mozarti abikaasa Constanze soovil pidi just temast saama Mozarti mantlipärija. Edaspidi oligi tema "pärisnimeks" Wolfgang Amaedus jr.
Franz Xaver oli suurepärane pianist ja helilooja. Heliloojana ei saanud ta edeneda oma isa pärandi tõttu, aga ta ei olnud mingil määral "andetu" või mis veel sagedasemalt tema nime külge kleepunud - "keskpärane".
Ema Constanze abiga sai ta enesele suurepärased õpetajad, nende seas Antonio Salieri (!).
Salieri andis Mozart jr. -le igas suhtes väga kõrge hinnangu.
Üleüldse, kui juba Salierist on jutt, siis on tema näol tegemist 18-19 sajandivahetuse ühe väljapaistvama muusikuga ning ka muusikapedagoogiga! Salierilt sai õpetust ka Schubert.
Aga selle rumaluse ja laimu eemaldamisega selle suure inimese mälestuselt tuleb kõigil, kellele on tähtis heade inimeste hea nimi ka pärast nende lahkumist, sellega tuleks tegeleda. Kindlasti ei tahaks tulemuseks mingit ninnu-nännu elulugu, aga juba väga pealiskaudne Salieri eluga tutvumine (ma ei ole süüvinud detailidesse) tekitab nördimist - peab olema väga alatu, et sellist laimu tekitada. Ja peab olema väga tõsine põhjus! Võimalik, et me ei saa teada, aga üks on kindel - Salieri kujutamine sellisel hollivuudlikul viisil, nagu seda viimase ajani on tehtud, ei kannata mingit kriitikat. Alati müüb aga igasugune alatus paremini, kui tõde.
13 aastaselt, aastal 1805 andis Franz Xaver oma esimse kontserdi Viinis ja pälvis selle eest ka tunnustust.
Aga siis, juba 17 aastaselt, asus ta elama Lvov-i (Lemberg saksa k., Lviv nüüd ukraina k.)
ja hakkas seal andme muusikatunde. Miks selline impeeriumi äärealal asuv elukoht ??
Päriselt ta aga suurest muusikast kõrvale ei jäänud. 1819-1821
tegi ta turnee Euroopas (sai kokku oma tädi Nannerliga, jälle üks huvitav teema, ning ka uuesti emaga ...), kirjutas mitmeid helitöid, kuigi äärmiselt vähe.
Tal on kirjutatud 2 klaverikontserti ja veel mitmeid helitöid, k.a. variatsioon Diabelli teemale.
Nimelt Diabelli saatis tollastele Euroopa tuntumatuile heliloojatele ülesande kirjutada oma etteantud teemale variatsioone. Kõige vägevama variatsioonide komplektiga sai maha Beethoven (33 variatsiooni). Aga Wolfgang jr. kirjutas ka oma variatsiooni sellele teemale.
See polonees siin sisaldab korraga melanhooliat ning mingit erilist Mozarti sära ja samas kuidagi iseenesest räägib kõigest sellest, mida pidi tundma ühe kõige säravama muusikageeniuse poeg, kes pole mitte sugugi andest ilma jäetud, otse lausa vastupidi. Aga kõike, mida ta tegi või ka võinuks teha, kõike varjestab oma isa geniaalne vaim....











aprill 12, 2020

Mozarti 5. klaverikontsert Barenboimilt



See on Mozarti tõeliselt I klaverikontsert, kuigi numbriga 5.
Kellel on võimalik, kuulake ära ka Spotify peal olev vaba versioon sellest klaverikontserdist, mida mängitakse Cristofori klaveril:
Mängib Artrhur Schoonderwoerd ja selleks tuleb teil endale luua Spotify vaba konto.
Seni olen igasuguseid selliseid kontosid vältinud, kuid Cristofori klaveri kuulamise kiusatus pani mind ka sellist kontot tegema:
https://open.spotify.com/album/5zE5vBXK3Y5TZAv4ByF7EP
See on see esimene klaver, mis vägagi erineb meie tänapäevasest võimsast kontserdiklaverist ja minule imearmsa kõlaga. Just selisel klaveril võis Mozart aastal 1773 seda teost ette kanda!
Siin aga esitab seda igas suhtes legendaarne Daniel Barenboim aastal 1968 koos Inglise Kammeorkestriga, nii dirigeerides kui klaverisolistina!
Barenboim oli siis 26 aastane ja oma legendaarse muusikukarjääri "alguses", kuigi alustas ta ju esinemisi juba 7 aastasena! (1950, Buenos Aireses, Barenboim on sündinud Argentiinas)
Nii ei saa ka 17 aastast Mozartit selle kontserdi kirjutamise ajal pidada algajaks, sest juba 11 aastasena oli ta sunnitud isa Leopoldi käe all harjutama klaverikontsertide kirjutamist laenatud teemadel. Mozarti seljataga oli pikk reis Itaaliasse ja palju, palju teoseid, tema koguteoste kataloogis on see I klaverikontsert järjenumbriga 175! Et esimene omakirjutatud klaverikontsert oli kirjutatud "alles" 17 aasta vanusena, näitab hoopis seda, et noorele geeniusele ei lubatud sellise tähtsa töö kallale lihtsalt varem asuda ...
Hoolimata sellest, et Mozarti kontserdid eranditult kõik ongi šedöövrid, on see päris I kontsert kindlasti pärl pärlite seas. Seda noorusaja teost esitas Mozart ka ühe esimesel olulisel kontserdil Viinis, kuhu ta lõppude lõpuks jõudis oma kodukandist Salzburgist aastal 1781.
Selle teose viimase osa ta siiski kirjutas ümber, aga mingil põhjusel Mozarti uut lisandust selle klaverikontserdi juures väga tihti ei esitata. Ka siin kuuleme Mozarti originaalkontserti ilma uuema lõpuosata.
Lisan siia Robert Levini (sama perioodi originaalklaveri enam-vähem täpsel koopial esitatud)
versiooni sellest 3. osast.
https://www.youtube.com/watch?v=eI32M4qyX24
Kuigi Salzburg on ümbritsenud ennast Mozarti aupärjaga, on tema sünnilinn koht, mida see helilooja pigem vihkas ja õigusega. Seal ei pälvinud ta isegi kapellmeistri kohta!
Kui Mozart ei oleks jõudnud Viini,  ei teaks me tõenäoliselt Mozartist mitte midagi.
Tuleb kuidagi sarnane ette! Paljud siin Eestiski tikuvad arvama, et noh ... Mozart ... Ei, Salzburg oli tollal väga tüüpiline kolgas, kus ühe või teise muusiku käekäigu määrasisd ära kohalikud suhted ...Ka Eesti väljapaistvamad inimesed on saanud tunnustuse just nii, vaid pärast emigreerumist. 






aprill 10, 2020

Goldbergi variatsioonid Tatjana Nikolajevalt



Pakun tänaseks vaikseks mõtiskluste õhtuks Tatjana Nikolajeva Goldbergi variatsioonide imeliselt hingestatut esitust ... 
Need variatsioonid painavad mind ikka ja jälle, õieti alustasingi oma muusikaalaseid kirjutamisi just nende variatsioonidega. 
Tellitud ja kirjutatud on need aga unetuse raviks. 
Ei saa lahti tundest, et ka siis, nagu ka nüüd on unetus "sellise aja haigus, kus paljude asjade ees tuleb silmad sulgeda" ...