Tegelen selles blogis mitmesuguste probleemidega, põhiliseks uurimisobjektiks on inimeste uskumused, müüdid ja valed.
Minule saab meilida:
ssekeldaja@hot.ee
oktoober 30, 2012
Imperiumi marss
SANDY tegi minu marsiplaanides korrektiive. Tänaseks, s.t. 30.10.2012 on üle 5 miljoni inimese elektrita. Videosid võib vaadata lõputult, kuidas uputab ja lammutab. Ilmselt nädala lõpuks võib saada esialgseid kokkuvõtteid ja näha sedagi, mis edasi saab. Kas on väga, väga tõsine olukord, või lihtsalt tõsine, või natuke tõsisem, kui tavaliselt. Sellist tormi NY peale seni pole tulnud. See marss aga on kirjutatud John Williamsi poolt ja tegelikult peaks olema nr. 1 marsside seas, sest ületab vaatajate arvult iga teise marsiloo. Eks kogu selle filmi muusika on omamoodi kultus.
Itaallane Lully oli nii tantsija kui dirigent
Prantsuse Louis XIV õukonnas.
Dirigeeriti nii nagu I klipistki võite näha
- põrutati takti sauaga vastu maad. Saua
ots muuseas oli terav. Nii juhtuski, et Lully põrutas kuninga tervenemise auks
korraldatud ettekandel sauaga varbasse.
Varbas läks mädanema ja põhjustas infektsiooni, mis levis üle kogu keha. Oleks
Lully lasknud jala amputeerida, võinuks see tema elu päästa.
Kuid tema oli tantsija, Louis XIV esitantsija.
Kuninga ise ka osales neil tantsuetendustel tantsijana. See amputatsioon ei
tulnud kõne allagi ja nii Lully surigi, dirigeerimisest saadud haava tagajärjel
gangreeni…
CHARPENTIER (1643-1704)
EUROMARSS (Prelüüd teosele Te Deum)
JEREMIAH CLARKE
Taani Printsi marss („Prince of Denmark’s march“)
Seda marssi armastatakse esitada laulatustel. Ka printsess Diana
laulatusel kõlas see marss.
Sageli, ka siin, jutjuubis ja mujalgi,
peetakse seda Jeremiah Clarke kuulsa kaasaegse, Henry Purcelli marsiks.
(Ka Purcell on siin esindatud geniaalse,
kuninganna Mary leinamarsiga, aga panin kõik leinamarsid omaette sektsiooni,
nii et ilma oma marsist minu albumis ta ei ole jäänud.)
Jeremiah Clarke oli aga samaväärselt andekas. Organist ja
helilooja aga tappis enese õnnetu armastuse tõttu, kuna oli armunud enese
seisusest palju kõrgemasse daami.
Olles meeleheitel, kas lõpetada elu poomise
või uppumise läbi, visanud ta münti. Münt kukkunud aga mutta küljeli. Nii valis
ta taparelvaks kuuli…
Oma teenete tõttu kiriku ees maeti ta ometigi Püha Pauluse
katedraali krüpti, selle mittepühitsetud ossa.
HÄNDEL (1685-1759)
See ilus marss on ooperist Rinaldo, 1711,
esimesest Itaalia ooperist Inglismaal.
See ooper oli Händeli eluajal tema kõige
populaarsem teos. Ometi oli pärast 1731 200 (!) aastat varjusurmas. Siis
avastati see barokkooper jälle ja nüüd, 300 aastapäeval, paistab olevat veel
päris elus asi.
Marss ooperist SCIPIONE (1726).
(Scipione oli Rooma väejuht),
See
marss on ühtlasi Inglise Grenadier Guardsi rügemendi aeglane marss.
J.S. BACH (1685-1750) See marss peaks olema (ees on ming musette,
mis ka 1-2 rütmis, oodake ära) üks väheseid marsse Johann Sebastiani loomingus. Üldiselt on tema marssidest leida paar koolilaste pala. Eks meie õnnistuseks
ole needki.
Ka see marss D duurist pärineb Anna Magdalena
noodivihikust.
MOZART (1756-1791)
Türgi marss (mis tegelikult on üks osa väga
ilusast sonaadist).
Ma ei teadvat muusikast midagi ( B ). See muidugi on tõsi. Pole aega, pole haridust, pole õppinud klaveritki selgeks, pole raha, pole valge inimene, ei saa plaate osta, pole ülikonda kontserdilgi käimiseks ja kui on, siis pole aega, et pükse viikida …. Eestlane tahab hirmsat moodi olla valge inimene, aga ta ei ole seda mitte, mistahes kadakaponnistusist hoolimata… Ühe sellise valge inimese – Pent Nurmekunna peale aga sai isegi kunagi muiatud, kui nägime teda kusagil ülikooli kohvikus ringi toimetavat. Oli minu ülikooliaegne legend veel. Tema hoiak (vahest) oli natuke rõhutatult üleolev kõige selle suhtes, millega 20. sajandi lõpp meid on kaunistanud, ahnus, rahahimu, omakasu ja kunstvõõp… ei midagi erilist… praegu näeme selliste kadakate pärle igal pool vastu tolgendavat Lohutuseks on aga olemas JUTJUUB ja pealekauba minu vanuses vanainimene ei pea enam lollust nii väga häbenemagi. Keegi niikuinii ei tee vahet, kas „enam ei mäleta“, mis nii ehk nii kuldmeem poliitikutele, miks siis mitte ka lihtinimesile, või lihtsalt polegi kunagi midagi teadnud. Nii ma siis hakkasingi neid „veel esinevaid valgeid laike muusikatundmises“ lappima ja midagigi meeldejäänut meelde tuletama. Otsustasin valida alustuseks MARSID. Neid on kirjutatud otse uskumatult palju, neid on kirjutanud kõik, klassikud, kerged muusikud, rahvamuusikud, filmimuusikud. Nad on praktilised: nende saatel saab jalutada sõja tapalavale, marssida paraadil, lõbustada rahvast tsirkuses või vabaõhulaval. Rütm ei ole probleem, üks ja kaks, vasak ja parem, heinad ja õled. Algatuseks valisin peamiselt ikkagi sellised viisid, mis kusagilt on kõrva jäänud. Igal pool saadab meid taustana muusika ja kusagilt tuleb mõni asi ikka tuttav ette.
Ma ei too siin marsse mingis top järjestuses, välja arvatud number I, II ja III. Number I on minu lapsepõlve lemmikmarss ja peamine põhjus, miks see mulle NIIII meeldis, oli RAM meeskvartett. Nii et teate vastust edasi lugematagi. Järjestus ülejäänus on üldiselt eklektiline, just nii, nagu jalutuskäigud jutjuubis tikuvad tulema. Klõksad siin, klõksad seal, mõni asi tuleb tuttav, mõni ootamatu Mõni näitab kätte oma lolluse suuruse, enamasti aga pole kunagi igav …
I VANAD SÕBRAD
Selle marsi, originaalpealkirjaga „Alte
Kameraden“ kirjutas üks andekas sakslane
nimega Carl Teike (1864-1922).
Siin Andre Rieu videos näidatu ei tekita kõige
vähematki kahtlust ka selles, et ka sakslaste meelest on see lugu endiselt üks
esimesi, kui koguni mitte esimene parimate keskel.
Eesti RAM meeskvartett koos Jõelähtme
meesvõimlejatega arvas selle kohta nii
CARL TEIKEST saab natuke pikemalt lugeda
sellelt lingilt:
See kirjutis sündis raamatus „Kes ehitas Kuu“ toodud faktide kontrolli vajadusest. Tegelikult mahub selle raamatu põhisisu mõnele leheküljele. Faktide võimalikud selgitused jätame hilisemateks aegadeks. Mul on mõni mõttejupp olemas ja see raamat kinnitab kaudselt, et nende mõttejuppidega tasuks edasi töötada. Lühidalt öeldes viitavad Maa, Kuu, Päikese kahtlaselt sobivad mõõdud sellele, et me ei ole olnud iial oma arengu vältel, isegi mitte Maa tekkemomendil, vabad olnud teatud hooldusest. Et elu ilmselt on olnud miljardeid aastaid varasem nähtus ning koos eluga ka tsivilisatsioonid. Ja et neist tsivilisatsioonidest on keegi jäänud ellu, arenenud edasi meile praegu kujutletamatule tasemele. Ja et meile anda märku, me ei ole üksi, et võiksime silmad lahti teha, ongi need märguanded meile mõeldud ühes või teises vormis. Aga et see on saanud teoks sedavõrd suure taevakeha orbitaalparameetreid ja suurust sättides, tundub mullegi peaaegu mõeldamatuna. Aga mõtelgem siiski tagasi näiteks 60-ndatesse: 60-ndate optimismipuhangus eeldati ju supertsivilisatsioonidelt just sarnast sorti tegevusi, veel suurejoonelisemas vormis.
Fermi paradoksi lahend aga … istub meie silma all, öösel meile valgust kinkides. Kirjatüki lõpus kirjutan ka sellest.
DIAMEETRID ja pöörlemised.
Maa mõõdud on järgmised, võetud WIKIST
Ekvatoriaalraadius: 6378.1 Polaarraadius: 6356.8
Kuu mõõdud:
Ekvatoriaalraadius: 1738.14
Polaarraadius: 1735.97
Ekvatoriaalraadiuste suhe: ligikaudu 3.67. Ei midagi erilist. Aga polaarraadiuste suhe tuleb selline: 3.6618 Korrutame sajaga. Saame 366.18 On aga teada, et Maa pöörleb 366.25 korda AASTAS ümber oma telje. Jah, 366, selgitusi saate siit
http://www.jcrdevelopments.com/blogs/jon-reynolds/earth-rotates-36625-times-year Erinevus 2 kümnetuhandikku (0.02 %). Kummaliselt hea klapp, eks ole. Võtame nüüd suhte teisipidi:
Jagame KUU polaarraadiuse Maa polaarraadiusega. Saame 0.2731
Korrutame sajaga. Saame 27.31. Kuu teeb ühe pöörde ümber oma telje ja samal ajal ka ühe tiiru ümber Maa 27.32 päevaga. Erinevus 0.04 %, 4 kümnetuhandikku. Teisisõnu on Maa pöörete arv aastas ja Kuu tiirlemise / pöörlemise perioodi korrutis väga lähedane suurus arvule 10000. (10006). Ja samad arvud jooksevad välja DIAMEETRITEST.
Veel põnevaid kokkusattumusi:
Inimese keskmine kehatemperatuur on 36.6 kraadi. (366/10) Vee külmumispunkt absoluutses temperatuuriskaalas on 273.15 kraadi. (erinevus 0.02%) Korrutame Maa polaarraadiuse 60 –ga. Saame 381.400, 1 % vähem, kui praegune keskmine kaugus Maa-Kuu vahel. Aga ehk kunagi oli see suhe täpne?
KUU, Maa, Päikese ümbermõõdud meetermõõdustikus ning Astronoomiline Ühik
Maa ekvatoriaalümbermõõt on 40075 km. Kuu ekvatoriaalümbermõõt 10916 km. Korrutame need.
Saame 437458700. Jagame sajaga. Saame 4374587. Päikese ümbermõõt on 4366813 KILOMEETRIT. Erinevus 0.18 %. See suhe on seotud sellega et Maa meridionaalne ümbermõõt meetri Prantsuse revolutsiooni aegse definitsiooni kohaselt pidanuks olema 40000 km. , aga see mõõdeti veidi mööda ja tuli 40008. Seega km ei ole päris juhuslik suurus. Kui võtame aluseks „õige“ Maa ümbermõõdu 40000, saame erinevuse 0.01%, ÜKS kümnetuhandik. See on täiesti fantastiline täpsus! Ok, 10916/100 –ga korrutamisel, 109.16, saime Maa ümbermõõdust Päikese ümbermõõdu. See pole veel kogu lugu. Võtame Päikese ekvatoriaalse diameetri, 1390000 km (ligikaudu). Korrutame selle 109.16-ga Saame 151700000. Maa suurim kaugus Päikesest praegu on 152098000, erinevus 0.2 %. Kõige suurem NÄIV kokkulangevus on aga toodud pildil: Kuu ja Päikese nurksuurused on TÄPSELT samad. Need klapivad, sest tekib täielik päikesevarjutus, Kuu katab Päikese täpselt, täpselt nii, et väike helendus jääb paistma.
Kuu muud omapärad
Kõigepealt ei ole Kuu lopergune, vaid üsna ümarik. Hoolimata mitme miljardi aasta tagustest pommitamistest on kõik need suured kolakad asteroidid jätnud millegipärast umbes samasügavused lohud, parajalt lamedad. Selline tunne tekib, et Kuu sees on väga tugev metallist sfäär, mis suuremad lopsud üle elab. Ja mine tea, ongi seest õõnes, nagu Nikolai Nossov oma romaanis Totu Kuul väidab. Ühesõnaga, ükski asteroid, hoolimata kraatrite suurustest mitmetes sadades kilomeetrites, ei ole löönud Kuusse sisse väga suurt „auku“. Räägitakse, et Kuu kumisevat kui kell, aga see siiski on kõlakas. Kõlakas on siiski vaatluse all kui võimalus, sest NASA muud valed kuundumiste kohta on hästi teada. Asi tal siis midagi veel Kuu kohta soperdada ei ole! Enamik neist faktidest olen ma saanud kummalisest raamatust: Cristopher Knight ja Alan Butler,
„Kes ehitas Kuu“. Nende teooriaid, et inimesed ise ehitasid kauges tulevikus ja siis ajamasinaga sõitsid tagasi, ma tõsiselt võtta ei saa. Aga mõni supertsivilisatsioon, kes meid praegugi vaatleb, võis sellega hakkama saada .
Sellise olukorra tõenäosuslik hinnang Mul paluti ka anda mingi tõenäosuslik hinnang nendele asjadele. Võtame näiteks suhte diameetrite vahel. Erinevus diameetrite suhtes 3.66, korrutatud sajaga ja maa pöörete arvus ühel aastal on 0.02%. See ongi umbkaudne tõenäosus sellise asja juhtumiseks, kui ei ole võimalik välja tuua täpset loodusseadust, miks nii peakski olema. Veidi vähendavad tõenäosust võimalikud kitsendused diameetrite suhtele (näiteks oleks mõistlik eeldada selle suhte paiknemist kusagil 3 ja ütleme 7.5 vahepeal, siis tuleks tõenäosust kaks korda suurendada (täisvahemik muutumiseks oleks 1-10). See kitsendus tuleks ehk peale nõudest, et planeedil oleks mõistuslik elu, mis ilmselt eeldab küllalt suure taevakeha stabiliseerivat mõju pöörlemisele. Kuid see ei ole sugugi kindel. Loodusseadusega on meil tegemist näiteks Kuu pöörlemise ja tiirlemise täpse resonantsi puhul. Siin peabki tegemist olema täiesti täpse võrdsusega, kuu pöörlemisperiood on tiirlemisperioodiga võrdne. Sellist olukorda nimetatakse gravitatsiooniliseks lukustumiseks, asjahuvilistel on selle kohta võimalik Wikist või mujalt juurde lugeda. üksteisest sõltumatud on järgmised faktid: 1) diameetrite suhe 3.66 2) teisipidises suhte ehk pöördväärtuse seos Kuu pöörlemisega 3) Kuu kauguse ja Maa raadiuse 60 kordne suhe 4) Kuu ja Maa ümbermõõtude korrutise võrdsus Päikese ümbermõõduga (kui jagada 100-ga) 5) Päikese diameetri ja AÜ vaheline ligikaudne suhe 109.16 ....
Iga asja tõenäosus tikub keskeltläbi olema mõni kümnetuhandik, mitte iial üle 1% (Maa raadius * 60 = Kuu kaugus on vahest ebatäpseim), mille võtangi ülemise hinnangu aluseks. Korrutame need viis suurust, see on siis nende sündmuste üheaegse esinemise tõenäosuse väga jäme ülemine piir. Saame suuruse, mis kindlasti on väiksem kümnest miljardikust, 10 astmes -10. Võtame ühe järgu varuks. Postuleerin, et sellise sündmuste esinemise tõenäosus kindlasti on väiksem ÜHEST MILJARDIKUST. Niisiis tegelikult kindlasti veel vähem, aga tõenäosuste arvutamine astronoomilistes mudelites ei ole levinud (meil ei ole piisavalt statistilist materjali, Päikesesüsteemist üksi on liiga vähe). Hoolimata sellest peaks isegi tõenäosus 1/1000 tegema ettevaatlikuks, eriti kui on tegemist samaaegsete erinevate, sõltumatute faktidega. Kõik suhted on seotud KÜMNENDSÜSTEEMIGA. Ma ei lisanud ettevaatuse mõttes loetelule fakte absoluutsest temperatuurist ja meie kehatemperatuurist, samuti veel mõnda asja, näiteks seda, et Maa keskmine kiirus korrutatud kümne tuhandega on lähedane valguse kiirusele, kuna seal viga oli veidi suurem, kui tuhandik. Lisan selle siin siiski märkusena. Maa keskmine kiirus 29.78 km/sek. (NASA Goddard keskuse faktiraamatust võetuna).
Valguse kiirus: 299800 km/sek Korrutame 10000, saame erinevuseks 0.7 %. Hinnatud tõenäosuse ülemine piir tähendab, et astronoomid peaksid Universumis üles otsima umbes 1 miljardit Maa sarnast planeeti, kellel oleks oma Kuu ja siis vaatama, kas tuleb üks selline veel, kus asjad on niivõrd ebatõenäosuslikul moel seotud arvuga 10 (sest ümmargused tulemid tulid ainult 10-ndsüsteemis). Minu arvamus muutuks, kui näiteks esimese paari Maa sarnase planeedi avastamisel leiavad astronoomid, et kõik on arvuga 10 kuidagi seotud. Aga 10 on praegu füüsikaga seotud vaid sellega, et meil on 10 sõrme, ei mitte millegi muuga.
Megaliitjard ja Kuu ning Maa mõõdud Alexander Thomile võlgneme me tänu megaliitjardi avastamise eest. Selle suuruse sai ta sõltumatult igasugustest Maa mõõtudest, uurides muistseid megaliitehitisi uurides, 600 tk. Inglismaal ja Prantsusmaal. Selle suurus on 82.966 cm., veaga 0.061 cm Thomi mõõtmiste põhiselt. Sama tulemuse saame, kui Maa polaarümbermõõdu 40007500 m. jagame 366*60*6*366 -ga. Seda teeme nii seetõttu, et on (jälle sõltumatult Thomist) alust arvata, et muistsed megaliitehitajad jagasid Maa 366-ks kraadiks, siis kraadi jälle 60-ks, "minut" jagati 6-ks ja "sekundi" jagamisel 366 tuligi välje see megaliitjard. Tulemus tuleb täpsemalt 82.962 cm. Viga, kui üldse, esineb VIIENDAS kümnendkohas. 366 selles mõõdustikus tagab nii Kuu, Maa ja ka PÄikESE langemise samasse süsteemi! Päikese puhul teame ju, et ta on kuu ümbermõõdust suure täpsusega 400 korda suurem
Thomi tulemit on õppinud statistikud kõvasti nõrgendanud, seejuures üsna põhjendamatult. Kokkulangevus on hämmastav! Muistsetele inimestele pidi keegi selle ühiku olema andnud, õpetanud ja neid õpetanud ilmselt seda ühikut ka astronoomiliste vaatluste abiga reprodutseerima. Sellest on kirjutanud Knight ja Butler teise raamatu – „Esimene tsivilisatsioon“. Jälle ei ole ma nendega alati ühel nõul. Näiteks arvan, et keegi pidi muistseid inimesi nende toimetamistel abistama ja soovitama võtta kasutusele selline imelik ühik, nagu megaliitjard. Nagu pidi keegi abistama ja õpetama inimesi megaliitide väljatahumisel ja toimetamisel kultuskohtadesse...
NASA ja KUU Nagu võib aru saada, ma ei usalda väga palju NASA-t. Ei, ma püüan olla mitte paranoiline. Ma pigem loodan siiralt, et nende marsikulguri pildid on reaalsed ja seal ei käi sellist häma, mis Apollo projektide puhul NASA nii „kurikuulsaks“ on teinud. Aga see Apollo megaprojekti ümber toimunu paneb tõsiselt mõtlema selle üle, et Kuud oleks vaja uurida väga sõltumatult igasugustest üliriikidest. Praegu tundub see mõeldamatuna, aga küllap varsti saab reaalsuseks ja siis on võimalik mõnel entusiastide pundil saata ise sond uurima, kuidas selle teise küljega ikkagi on või kas „Kuu kumiseb nagu kell“…. Kiirus, millega propagandamehed kleepuvad nende asjade külge, kiire silt „pseudo“ nende numbriliste vastavuste tõenäosuslike hinnangute puhul (aga siis oleks iga arstiteaduslik ravimianalüüs samasugune pseudo, palju suuremal määral) teeb pigem ettevaatlikuks. Elu on õpetanud PR mehi ära tundma, kasvõi siltide kleepumise kiirust hinnates ühe või teise asja külge….
FERMI PARADOKS ja KUU
Refereerin selle paradoksi Wiki versiooni lühikirjelduse siia. Niisiis, 1950, kui Fermi töötas Los Alamoses tuumapommi väljatöötluse kallal, toimus Fermi, Emil Konopinski, Edward Telleri ja Herbert Yorki vahel „ajalooline“ vestlus. Mehed viskasid lõunasöögile jalutades nalja viimaste UFO aruannete üle Alan Dunni viimatise koomiksi valguses 20 mai New Yorkerist (seal väidetavalt prügikastide kadumises olla süüdistatud marodööritsevaid tulnukaid, vt. vastavat pilti). See olla olnud muuseas kevadel New Yorgis suur probleem, prügikastide saladuslik kadumine linnast.... Aga siis olevat vestlus muutunud „tõsisemaks“ (sai siis neid UFO asju tõsiselt võtta?) ning Fermi arvutanud mõttes välja tõenäosuse, et Maa on võõraste tulnukate poolt koloniseeritud. See tuli väga lähedane arv ühele ja see ta pani lõuna ajal, kui ülejäänud tegelesid juba muude asjadega ehmunult hüüatama: „Kus nad siis on?“ Sellest loost sündis pikk teaduslik traktaadide seeria, Drake võrrand ja palju muud pikka targutust. Märgin omalt poolt siia ära järgmised iseloomulikud asjaolud: 1) Fermi ja kolleegid isegi ei tõstatanud küsimust UFO nähtuste tõsiduse üle. Oleks võinud seda siiski vähemalt intellektuaalse harjutuse mõttes üritada. 2) Nad eeldasid automaatselt kõikide tulnukate puhul sama mõtlemise ja arengutaset, nagu meil siin on. Tulnukad pidanuks meid kohe koloniseerima, hõlvama, ümber usustama, misjoneerima… 3) Fermi ja tema kolleegid ei olnud nende nähtustega, mis II Maailmasõja ajal, ning pärast seda toimusid, peaaegu üldse kursis. Põhjalik sündmuste analüüs oleks ehk andnud vihje, et Fermil oli õigus, tulnukad olid nende nina all olemas ja nendest ju oligi algselt jutt… Nüüd, Kuu mõõtude uurimise käigus selgub, et needsamad tulnukad on toimetanud siin Maal miljardeid aastaid tagasi ja Fermi paradoksi ümberlüke on siinsamas meie nina all. Ainukene loogiliselt vastuvõetav lahendus „paradoksile“ on see, et me ei ole tõsiseltvõetavad partnerid kosmilises ringis ja laseksime ennast kohe õhku, kui meile antaks kasvõi kübekene täiendavat teadmist maailma asjade kohta. Fermi ise on tõestus sellele, tegeles ta ju maailma kõige surmatoovamava relva väljatöötamise kallal täielikult ingelliku süüdimatusega.
Tipperary on üks koht Iirimaal ja üks laul räägib iirlasest, kes Londonis olles igatseb sinnatagasi. Kirjutab kirja neiule, keda armastab ja see ütleb, tule kohe, muidu lähen ära teisele. Aga see laul oli I Ilmasõja kõige populaarsem laul. Selles laulus ei ole ühtegi viidet käimasolevale, kordub vaid üks ja sama motiiv: tahan Tipperarysse tagasi. Nii ei saa ajalugu teadmata kuidagi aru, miks selle laulu taga vilksatavad ilmasõja rindepildid. Meist enamik ei taha sõdida. Rindelauludest on seda eriti näha. Ka Valgre laul „Peagi saabun tagasi su juurde“ ja paljud teised sarnased laulud rääkivad hoopis midagi muud. Kõik, ka saklaste, venelaste, prantslaste laulud enamasti räägivad igatsusest lihtsate asjade järele: naine, lapsed, kodused…
Ja kõik need pilidid rindelt tagasijõudnud meestest räägivad sedasama. Inimene ei ole siiski sõdalaseks sündinud. Ta saab selleks aga ikka ja jälle, sest meie oriühiskondi juhivad ja suunavad psühhopaadid. Neile meeldivad sellised suured asjad, kui kõik marsivad nende taktikepi all… Kuigi mõnikord jõutakse rindelt tagasi ja sattutakse veel hullemasse sõtta, kui enne.
Kodusõtta, nelja seina vahel toimuvasse sõtta. Kodusõjas ei ole kunagi võitjaid, kõik on kannatajad. Nii ka ühe maa sees toimuvas kodusõjas. Ja ei enamasti kunagi päris nii, et üks pool on väga, väga paha ja teine, näe on ingel.
Peresisesed sõjad on siiski väikese ulatusega ja enamasti tullakse sealt kuidagi välja. Kui. Aga kõige hullem asi, mis saab olla, on see, kui ühel maal hakkab pihta kodusõda. Nii oli näiteks Hispaanias ja tegelikult ei olnud sinna seda „internatsionaalset abi“, mis sageli segunes stalinistlike abisaadetistega, üldse vaja. Aga see „abi“ külvas seal seda terrorit vaid juurde. Pärast mõneaastast sõdimist ja taplemist said võidu Franco pooldajad ja hea oli, et tapatalgud kuidagi siiski lõppesid. Hispaania kodusõja leek läks üle II Ilmasõja leegiks ja maailm sai näha palju kannatusi. Psühhopaadid said joonistada pärast sõda uusi riigipiire ja jagada ilma uut moodi ümber. Inimestele sõdurisinelis aga jäi sellest ajast mälestuseks vaid tungiv soov jõuda koju, tagasi armsama juurde. Mis sellest, et ka seal võis ees oodata kodune sõda… Kõik see võiks õpetada inimesi vältima sõdu, vältima psühhopaate, vältima sõjaõhutajaid. Kahjuks on maailm jälle viidud ühe uue sõja äärele ja hulluse peatamist ei ole ette näha. Isegi mitte mingit liikumist sõja vastu ei paista. Ja see Tipperary tundub ikka olevat sama kaugel, kus ennegi. Huvitav, et uurides, kas eestikeelset teksti laulule ka on kusagilt võtta, ise tõlkima ei üritanudki hakata, sattusin … Rein Seppa käsitleva loo peale. (PS laulu eestikeelset tõlget ei leidnudki, kellel on, andku märku ja pasteerigu kommentaari)
Tipperary oli temale sümboliks, kohaks, kuhu kõik peaksime olema teel, kuhu kõik peaksime kompromissitult pürgima. See tee aga on pikk ja okkaline, sest tehnika, grammatika, kõrge kultuur on rohkem nagu segav, inimesi nende eluavaldustest segav asi. Vahest mõni tuhat aastat tagasi oli siin Põhjalas olukord teine. Sest kui inimesed elasid hõredalt, ei saadud üksteist nii palju vaenata. Vaenamine tuli Lõuna rahvastelt, kus inimesi oli palju ja sai üksteist karistamatult tappa, ikka jäi rahvast üle, ikka oli neid liiga palju…
Et Põhjas hakkama saada, tuli üksteisesesse hästi suhtuda. Sellise mõtte ma sain seda Rein Sepa vaimset testamenti käsitlevat juttu lugedes. Muuseas, ka Tätte ütles, kui ta maailmareisilt tuli, et inimesed enamasti siiski ei ole üksteise suhtes sugugi mitte halvad. Järelikult oleme siiski väga võõrandunud olekus, kui sõdimata kuidagi ei saa.
Kusagil oleme millegagi pannud väga puusse ja see eksirännak tuleb veel paljude inimpõlvede kannatuste hinnaga ükskord lõpetada. Juba sada aastat on saanud Ilmasõdade algusest ja lõppu ei paista kusagilt. Euroopa on meid õpetanud vaenama ja vaename üksteist agaramalt ja ogaramaltki, kui muu Euroopa, eriti lõunapoolne, seda teeb. Seal lüüakse vahel lamenti ja siis ollaks jälle sõbrad edasi. Meil siin, Põhjalas aga käib vaen ikka ajastupõhiselt. Kodus, tööl, puhkehetkel. Ja kui tuleb aeg sõtta minna, taome trumme ja vaid siis, kui kusagil eesliinil tolkned, valmis iga hetk lihatükkideks peenestatuna saama kangelassurnuks, tuleb meelde Tipperary ja seegi, et ehk see oli ikkagi natuke parem paik, kui see kaevik, see miiniväli või kõrbemaastik…